• Kayıt Ol
 • Giriş Yap
BES, şeffaf ve herkesin kazandığı bir sistem | E- İş Dünyası

img
İş Dünyası

BES, şeffaf ve herkesin kazandığı bir sistem

Türkiye Sigorta Birliği, yazılı bir açıklama ile ülkemizde BES’in gelişimini ve ekonomiye sunduğu faydayı değerlendirdi:

BES, şeffaf ve herkesin kazandığı bir sistem

Türkiye Sigorta Birliği uzun vadeli bir tasarruf yöntemi olan Bireysel Emeklilik Sistemi’nin herkesin kazandığı bir sistem olduğuna ve BES’ teki büyümenin devamlılığının, vatandaşlarımızın daha müreffeh bir emeklilik dönemi yaşamaları açısından büyük önem arz ettiğine dikkat çekti.


Türkiye Sigorta Birliği (TSB) yaptığı yazılı açıklamada, özel emeklilik sektörünün gelişimini ve yarattığı faydaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Gelişmiş bir sigorta sektörü ve Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) güçlü bir ekonomi için olmazsa olmaz olduğuna vurgu yapılan açıklamada; “Şunu çok net biliyor ve inanıyoruz ki; Türkiye’mizin dünyada gelişmiş ekonomiler ligine çıkması için bankacılık sisteminin yanı sıra, başta sigortacılık olmak üzere bankacılık dışı finans kesimini hızla büyütmesi gerekiyor. Bu amaçla sigorta ve özel emeklilik sektörümüz ile ilgili üst politika belgelerinde belirlenen aksiyonların son dönemde hızla hayata geçirilmesinden, tüm üye şirketlerimiz adına büyük memnuniyet duyuyoruz. Hükümetin sigorta sektörüne atfettiği önem ve sektörü sahiplenmesi bu yönde tüm şirketlerimizi cesaretlendirirken, sorumluluklarımızı daha da artırmaktadır” ifadelerine yer verildi.


“Ülkemiz için önemli bir başarı hikâyesi”


Tüm dünyada gözlemlendiği üzere sigorta sektörünün, riskin devir alınmasından sermaye piyasalarına kaynak yaratılmasına kadar pek çok kritik fonksiyon üstlendiğinin altı çizilen açıklamada; yeni yatırımlar yapılması, üretim bandının genişlemesi, ekonomik büyüme ve yaşam standartlarının yükseltilmesi için tasarruf artışının olmazsa olmaz olduğuna ve sigorta sektörünün tasarrufların artışında önemli bir misyon taşıdığına dikkat çekildi.


Sürdürülebilir büyümenin ancak tasarrufların yatırımları karşılamasıyla gerçekleşebileceğine işaret eden TSB açıklamasını şöyle sürdürdü; “Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) bu konuda örnek model teşkil eden, çok önemli bir başarı hikâyesi. BES, Otomatik Katılım Sistemi (OKS) ile birlikte biriken 160 milyar TL’ye yakın fonu ve ekonomiye sağladığı ek finansman kapasitesi ile hem vatandaşlarımızın hem de ülkemizin bugününü ve yarınını güvence altına alıyor. Sistem, şeffaflığın ve güvenliğin sağlanması ve etkin şekilde işleyişi amacıyla SEDDK, SPK, Emeklilik Gözetim Merkezi, Takasbank ve bağımsız denetim şirketlerinin denetim, gözetim ve kontrolü altında gelişimini sürdürürken; BES’ teki büyümenin devamlılığı, hem vatandaşlarımızın hem de ülke ekonomimizin refahına katkı sağlıyor. Öte yandan, gelişmiş ülkelerde tasarrufların önemli bir kısmını bireysel emeklilik yatırım fonları oluşturuyor. Böylelikle, ülke ekonomilerinin ihtiyaç duyduğu uzun vadeli yatırım ihtiyacını da bu fonlar karşılıyor. BES’i n temelinin tasarrufa ve bu yöntemle oluşan fonların değerlendirilmesine dayandığı unutulmamalıdır.”


Sistemde her şey açık ve şeffaf ilerliyor


17 yıl önce hayatımıza giren ve bugün 160 milyar TL’ye yakın bir büyüklüğe ulaşan BES ve OKS, katılımcıyı korumak üzerine tasarlanan bir özel emeklilik sistemi. Bu büyüklüğe ulaşılmasında, şüphesiz %25 devlet katkısının önemli bir rolü bulunuyor. Öncelikle sistem Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından çok sıkı denetleniyor. Şirketlerin günlük faaliyetleri ise Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından elektronik ortamda izlenerek, SEDDK’ya gözetim ve denetim altyapısı sunuluyor. Katılımcıların birikimleri ise Takasbank’ta güvence altında tutuluyor. Sistemde, katılımcılar istedikleri gibi hesaplarını başka bir emeklilik şirketine aktarabilirken; tasarruflarını koruyup artırmaya devam edebiliyorlar. BES Kanununa göre, katılımcılar birikimlerini hangi fonlarda değerlendireceklerine, fon tercihlerine ve fon dağılımı değişikliklerine bizzat kendileri karar veriyor.


Diğer yandan, emeklilik şirketleri de emeklilik fonları da bağımsız denetime tabi tutuluyor. Ayrıca, sektördeki tüm şirketler güçlü bir iç denetim ve risk yönetimi mekanizmasına sahip. Katılımcı hesaplarının mevzuatta belirli bir tutara kadarki kısmı herhangi bir iflas, rehin veya haciz işlemine tabi tutulamıyorken; fonun malvarlığı da rehin edilemiyor. Fonların ve portföy yöneticilerinin faaliyetleri de Sermaye Piyasası Kurulu’nun gözetimi ve denetimi altında.


Bireysel emeklilik tüm dünyada bir tasarruf yöntemi olarak kullanılırken; yatırımlara yönlendirilen tasarruflar, üretim ve istihdamın artmasını ve istikrarlı ekonomik büyümeyi destekleyen önemli bir kaynak haline geliyor.


www.tsb.org.tr


İlginizi Çekebilir

 • img

  BANU DEDEMANA TURİZMDE EN BAŞARILI KADIN GİRİŞİMCİ ÖDÜLÜ

  İş Dünyası
  Haberi İncele
 • img

  QNB Finansbanka ‘toplumsal değer ödülü

  İş Dünyası
  Haberi İncele
 • img

  KERVAN GIDA AVRUPADA GÜÇLENİYOR

  İş Dünyası
  Haberi İncele
 • img

  Uydu ve uzay ekosistemi 1-2 Eylülde Global Sat Showda buluşacak

  Haberi İncele
 • img

  Çarpıcı Tasarımıyla Yeni BMW 4 Serisi Coupé Türkiyede

  İş Dünyası
  Haberi İncele
 • img

  Emirates Grubu, COVID-19 Aşı Programını Uygulamaya Koyuyor

  Sağlık
  Haberi İncele
 • img

  Dünyanın Artık Uzun Vadeli Riskleri Fark Etmesi Gerekiyor

  Sağlık
  Haberi İncele
 • img

  Ekonomik ve Finansal Krizlerin Çözümü Faizsiz Finansman

  İş Dünyası
  Haberi İncele
 • img

  İş Dünyasında Kadın İletişim Ağı Projesinin İlk Arama Konferansı Düzenlendi

  İş Dünyası
  Haberi İncele
 • img

  Kotonda üst düzey atama: Dr. A. Bülent Sabuncu Kotonun yeni CEOsu oldu

  İş Dünyası
  Haberi İncele
Firmanıza değer veriyor, firmanızı binlerce potansiyel müşteri ile buluşturarak iş hacminizi arttırıyoruz. Sizde işletmenizi global dünyaya açmak için hemen web sitemize kayıt olabilir ve fırsatlarımızdan faydalanabilirsiniz. Daha fazla bilgi edinin

0532 390 64 25

info@softistanbul.com

Rabia Ana Mahallesi Caferiye Cami Sokak No: 5/6 Yakutiye - Erzurum